Chemistry MCQs for NEET — Practice Questions with Answers

Practice free Chemistry NEET multiple-choice questions online with instant answers and detailed explanations. No login required.

All Physics Chemistry Botany Zoology
Language English हिंदी
Register free for difficulty & keyword filters
● ● ● ● ●

The total no. of neutrons present in 54 mL H2Ol are:

You've reached today's free limit of 20 questions. Log in to keep practising for free.
Explanation

No. of moles of H2Ol=5418                                            d=1.0 g/mL for H2OH has no neutron∴ no. of neutrons in H2O=3×8×NA                                             = 24 NA

● ● ● ● ●

Total number of moles of oxygen atoms in 3 litre O3g at 27°C and 8.21 atm are:

You've reached today's free limit of 20 questions. Log in to keep practising for free.
Explanation

Molar gas volume at STP = 22.4 litres

We need to convert this volume to the volume the gas would occupy at STP

p1 = 8.21 atm                                  p2 = 1 atm

v1 = 3 litres                                      v2 = ?

t1 = 27 + 273 = 300 k                       t2 = 273K

p1v1/t1 = p2v2/t2

(8.21x3)/300 = (1xv2)/273

From which

v2 = 22.4133 litres

Number of moles of O3 = 22.4133/22.4 = 1 mole


Each O3 molecule has 3 atoms of O

Number of moles of oxygen atoms =  3 x 1

                                         = 3

 

● ● ● ● ●

One of the following combinations illustrate the law of reciprocal proportions:

You've reached today's free limit of 20 questions. Log in to keep practising for free.
Explanation

3.

If two different elements combine separately with the same weight of a third element, the ratio of the masses in which they do so are either the same or a simple multiple of the mass ratio in which they combine

● ● ● ● ●

Carbon and oxygen combine to form two oxides, carbon monoxide and carbon dioxide in which the ratio of the weights of carbon and oxygen is respectively 12 : 16 and 12 : 32. These figures illustrate the:

You've reached today's free limit of 20 questions. Log in to keep practising for free.
Explanation

for fixed wt of A ( 12 gram) the ratio of wt of B is 1;2 , so law of multiple proportion.

● ● ● ● ●

A 6.85 g sample of the hydrates SrOH2.xH2O is dried in an oven to give 3.13 g of anhydrous SrOH2. What is the value of x?   (Atomic weights : Sr=87.60, O=16.0, H=1.0)

You've reached today's free limit of 20 questions. Log in to keep practising for free.
Explanation

 

Calculate the mass and moles of H2O driven off: 
6.85 g - 3.13 g = 3.72 g H2O / 18.0 g/mol = 0.207 moles H2O
2- Calculate moles Sr(OH)2 remaining: 
3.13 g Sr(OH)2 / 121.6 g/mol = 0.0257 moles Sr(OH)2
3- Calculate the ratio of moles H2O / moles Sr(OH)2: 
0.207 / 0.0257 = 8.0
so, here the value of x will turns out to be 8 .

● ● ● ● ●

What volume of air at 1 atm and 273 K containing 21% of oxygen by volume is required to completely burn sulphur S8 present in 200 g of sample, which contains 20% inert material which does not burn. Sulphur burns according to the reaction

                                    18S8s+O2g → SO2g

You've reached today's free limit of 20 questions. Log in to keep practising for free.
Explanation

Wt. of S8 in sample = 160 g;Moles of S8=16032×8=0.625No. of moles of O2 required = 0.625×8Vol. of O2 required at STP = 22.4×5∴ Vol. of air required at STP = 22.4×5×10021= 533.33 L

● ● ● ● ●

Phosphoric acid H3PO4 prepared in a two step process.

(1) P4+5O2 → P4O10
(2) P4O10+6H2O → 4H3PO4

We allow 62g of phosphorus to react with react with excess oxygen which form P4O10 in 85% yield. In the step (2) reaction 90% yield of H3PO4 is obtained. Produced mass of H3PO4 is:

You've reached today's free limit of 20 questions. Log in to keep practising for free.
Explanation

Produced mass of H3PO4=624×31×0.85×0.9×4×98                                              = 149.94 g

● ● ● ● ●

100 mL of H2SO4 solution having molarity 1M and density 1.5 g/mL is mixed with 400 mL of water. Calculate final molarity of H2SO4 solution, if final density is 1.25 g/mL:

You've reached today's free limit of 20 questions. Log in to keep practising for free.
Explanation

Total moles of H2SO4=0.1 moleTotal volume=150+4001.25=5501.25=440   ∴ M=0.1440×1000=14.4=0.227 M

● ● ● ● ●

What volume of HCl solution of density 1.2 g/cm3 and containing 36.5% by weight HCl, must be allowed to react with zinc(Zn) in order to liberate 4.0 g of hydrogen?

You've reached today's free limit of 20 questions. Log in to keep practising for free.
Explanation

Zn+2HCl → ZnCl2+H2;moles of H2 evolved = 2∴ Moles of HCl required = 4∴ V×1.2×0.36536.5=4;      V=333.33 mL

● ● ● ● ●

What is the molar mass of diacidic organic Lewis base (B), if 12 g of chloroplatinate salt BH2PtCl6 on ignition produced 5 gm residue of Pt?

You've reached today's free limit of 20 questions. Log in to keep practising for free.
Explanation

B H2PtCl6 → Pt;  12MB+410=5195=moles of Pt;    Molecular mass of base = 58

Ready to ace NEET?

Free access · No credit card required

Frequently Asked Questions

Yes. You can attempt every Chemistry question on this page for free without logging in, and check the correct answer with a detailed explanation instantly.

No account is required to attempt questions and view answers. A free account adds bookmarks, personal notes, and progress tracking.

The bank mixes NEET previous year questions (PYQs) with practice questions, each tagged with its exam appearances where applicable.