Chemistry MCQs for NEET — Practice Questions with Answers

Practice free Chemistry NEET multiple-choice questions online with instant answers and detailed explanations. No login required.

All Physics Chemistry Botany Zoology
Language English हिंदी
Register free for difficulty & keyword filters
● ● ● ● ●

Value of Λm∞ for SrCl2 in water at 25°C from the following data:

Conc. (mol/lt)            0.25         1

Λm (Ω–1 cm2 mol–1)    260        250

You've reached today's free limit of 20 questions. Log in to keep practising for free.
Explanation

Λm=Λm∞− b c

260 = Λm∞ – 0.5 b…

250 = Λm∞ – b … (2)

On solving & (2), we get

Λm∞ = 270 Ω– cm2 mol–1

● ● ● ● ●

Calculate the useful work of the reaction Ag(s) + 1/2Cl2(g) → AgCl(s)

Given E°Cl2/Cl– = + 1.36 V, E°AgCl/Ag,Cl– = 0.22 V

If PCl2 = 1 atmand T = 298 K

You've reached today's free limit of 20 questions. Log in to keep practising for free.
Explanation

AgCl(s) + e → Ag(s) + Cl–E° = 22 V

1/2Cl2 + e → Cl– E° = 1.36 V

We get

Ag(s) + 12Cl2(g) → AgCl(s)E°cell = 1.14 V

∴ ΔG = –nEF° = – (96500) (1.4) = –110 KJ/mol

● ● ● ● ●

Which of these ions Cu+, Co3+, Fe2+ is stable in aqueous medium.

Given :E°Cu2+/Cu+ = 0.15 volt ; E°Cu+/Cu = 0.53 V ;E°Co3+/Co2+ = 1.82 V ;

E°Fe3+/Fe2+ = 0.77 V ;E°Fe2+Fe = –0.44 V ;E°O2,H+/H2O = 1.23 V

You've reached today's free limit of 20 questions. Log in to keep practising for free.
Explanation

if reduction potential of metal ion is greater then O2/H2O couple, the ion is stable in water. So Co3+ is stable in water

● ● ● ● ●

Select the correct statement if –

E°Mg2+/Mg = –2.4V, E°Sn4+/Sn2+ = 0.1 V, E°MnO4–,H+/Mn2+ = 1.5 V, E° I2/I–= 0.5 V

Here,

You've reached today's free limit of 20 questions. Log in to keep practising for free.
Explanation

[Hint: Reverse of (2) & (3) is spontaneous; weakest Oxidizing Agent here is Mg2+]

● ● ● ● ●

The temperature coefficient of a standard Cd–cell is –5.0 × 10–5 Vk–1 whose emf at 25°C is 1.018 V. During the cell operation, the temperature will –

You've reached today's free limit of 20 questions. Log in to keep practising for free.
Explanation

∵ ΔH = ΔG + T ΔS

= –nFEcell + nFT ∂E∂Tp

= –199.35 KJ/mol [n = 2 for Cd2+ +2e–→ Cd & putting other values]

NowΔH < O ⇒ Exothermic reaction

⇒ Heat will be released increasing the temperature.

● ● ● ● ●

A cell Ag | Ag+ || Cu++ | Cu initially contains 2M Ag+ and 2M Cu++ ions. The charger in cell potential after the passage of 10 amp current for 4825 sec is:

You've reached today's free limit of 20 questions. Log in to keep practising for free.
Explanation

Q = 10 × 4825 = 4825 = 48250 C

no. of mole = 4825096500 = 0.5

Ag + 12Cu++ → Ag+ + 12Cu

        2.00           2.00

      2 – 0.25        2 + 0.50

Ecell –E°cell – 0.05911 log [Ag+][Cu++]1/2

E1 = E°ell – 0.05911 log 2.00(2.00)1/2

E2 = E°ell – 0.05911log 2.50(1.75)1/2

ΔE = E2 –E1 = 0.05911 log 2 − log 2.501.75 = 0.05911[log 1.41 – log 1.88]

= 0.05911 [0.1492 –0.2742] = – 0.05911 × 0.125 = –.00738 V

● ● ● ● ●

For the cell (at 298 K)

Ag(s) | AgCl(s) | Cl–(aq) || AgNO3(aq) | Ag(s)

Which of the following is correct –

You've reached today's free limit of 20 questions. Log in to keep practising for free.
Explanation

Conductivity is high due to [H+]

● ● ● ● ●

During an electrolysis of conc. H2SO4, perdisulphuric acid (H2S2O8) and O2 from in equimolar amount. The amount of H2 that will form simultaneously will be (2H2SO4 → H2S2O8 + 2H+ + 2e–)

You've reached today's free limit of 20 questions. Log in to keep practising for free.
Explanation

Anode 2H2SO4 → H2S2O8 + 2H+ + 2e-2H2O → O2 + 4H+ + 4e-

Cathode {2H2O → H2 + 2OH––2e–} × 3.

Net: 2H2SO4 + 8H2O → H2S2O8 + O2 + 3H2 + 6H+ + 6OH–

Hence ratio of nO2 and nH2 is 1: 3.

● ● ● ● ●

In producing chlorine by electrolysis 100 kW power at 125V is being consumed.How much chlorine per minute is liberated (ECE of chlorine is 0.367×10-6kgC-1)

You've reached today's free limit of 20 questions. Log in to keep practising for free.
Explanation

Mass of the substance deposited at the cathode 

              m=zit

                 =zWVt

                =0.367×10-6×100×103125×60

                =17.6×10-3kg

● ● ● ● ●

What will be the quantity of iron deposited by ferrous and ferric ion by 1F (Fe = 56)

You've reached today's free limit of 20 questions. Log in to keep practising for free.
Explanation

B). 2F = 1 mole Fe deposited from Fe2+

1 F = 12 mol Fe    deposited from Fe2+=28g

3 F = 1 mol Fe        deposited from Fe3+

1 F = 13 mol Fe   deposited from Fe3+=18.6g  

Ready to ace NEET?

Free access · No credit card required

Frequently Asked Questions

Yes. You can attempt every Chemistry question on this page for free without logging in, and check the correct answer with a detailed explanation instantly.

No account is required to attempt questions and view answers. A free account adds bookmarks, personal notes, and progress tracking.

The bank mixes NEET previous year questions (PYQs) with practice questions, each tagged with its exam appearances where applicable.